Pompy ciepła

         

           Pompy ciepła jako ekologiczny sposób na ogrzewanie zdobywają coraz większą rzeszę użytkowników. Choć same urządzenia i ich instalacja nie należą do tanich to podczas eksploatacji pomp ciepła możemy sporo zaoszczędzić. Pompy ciepła należą do najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła, stosowanych do ogrzania domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, ponieważ pompy ciepła wykorzystują energię słoneczną zgromadzoną w ziemi, wodach gruntowych oraz powietrzu atmosferycznym, które dostępne są w nieograniczonej ilości i są bezpłatne. Te źródła energii noszą nazwę dolnych źródeł ciepła. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła, można ogrzewać budynek i wodę użytkową oszczędzając energię i chroniąc środowisko naturalne. Współczynnik efektywności pomp ciepła, jest wysoki wynosi 3-5, co oznacza, że średnio w każdych 4 kW energii cieplnej dostarczonej do grzejników, 1 kW pochodzi z sieci elektrycznej, a pozostałe 3 kW z gruntu, wody lub powietrza. Dla porównania współczynnik efektywności kotłów gazowych lub olejowych wynosi średnio 0,9, a w przypadku kotłów kondensacyjnych przekracza 1. Jednak by w pełni wykorzystać potencjał pomp ciepła należy odpowiednio zaprojektować i wykonać instalację centralnego ogrzewania oraz prawidłowo dobrać do niej urządzenie. Dlatego też nie powinniście Państwo decydować się na przypadkowego wykonawcę. Nasza wiedza na temat właściwego doboru urządzenia oraz umiejętność poprawnego wykonania instalacji c.o. pozwala na optymalne wykorzystanie pomp ciepła. Co bezpośrednio przekłada się na komfort użytkowania pompy ciepła, oszczędności płynące z jej użytkowania oraz dłuższy czas niezawodnej pracy pompy. Obecnie montujemy pompy ciepła powietrze-woda typu split (autoryzowany instalator firmy Viessmann, Mitsubishi ) oraz monoblok oraz pompy ciepła do c.w.u.

Zasada działania pomp ciepła w telegraficznym skrócie:

Pompa ciepła nie jest urządzeniem wytwarzającym energię cieplną, a pełni jedynie rolę „wzmacniacza cieplnego” w instalacji centralnego ogrzewania. Zasada działania pompy ciepła opiera się na znanych zjawiskach i przemianach fizycznych.

Parownik (Evaporator) odbiera ciepło z gruntu lub powietrza poprzez czynnik chłodniczy, przekazuje je do sprężarki (compressor) gdzie poprzez zwiększanie ciśnienia zwiększa się temperatura czynnika. Następnie skraplacz (conderser) oddaje ciepło do instalacji c.o. i c.w.u. i czynnik wraca przez zawór rozprężny (expansion valve) do parownika i cały proces zaczyna się od nowa.

Pompy ciepła czerpią energię ze źródła o niskiej temperaturze (-15°C do 10°C) i dostarczają ją do odbiornika, podgrzewając wodę do temperatury ok. 50°C. Dlatego też najlepszym odbiornikiem ciepła dostarczanego przez pompę ciepła, jest ogrzewanie niskotemperaturowe podłogowe, ścienne lub klima-konwektorowe.

Podstawowym współczynnikiem służącym do porównania pomp ciepła jest współczynnik efektywności COP (ang. coefficent of performance). Jest to stosunek ilości uzyskanej energii ciepła do ogrzewania, do energii włożonej – napędowej np. energia elektryczna do zasilania sprężarki. Współczynniki efektywności COP pomp ciepła, ustalane są w oparciu o normę DIN PN-EN 14511 i mierzone w ustalonych punktach pracy (w zależności od rodzaju źródła pompy ciepła – powietrze: A, solanka: B) i temperatury zasilania instalacji grzewczej W.

Gruntowa pompa ciepła Buderus Częstochowa

pompa ciepła – powietrze/woda

A7°C /W35°C

A2°C /W35°C

A-7°C /W35°C

pompa ciepła – solanka/woda

B0°C/W35°C

 

Kolejny współczynnik to SCOP – jest to stosunek dostarczonego ciepła użytecznego, do zużycia energii elektrycznej, ale wykorzystanej przez całą instalację centralnego ogrzewania łącznie z pompami obiegowymi, grzałkami itp. – dla określonego przedziału czasu, np.: dla miesiąca, okresu grzewczego, całego roku, itp. Jest pomocny przy określaniu efektywności instalacji ogrzewania budynku z pompą ciepła w ciągu całego roku.

Pompy ciepła dzielimy ze względu na źródło ciepła:

pompy ciepła Viessmann Częstochowa

Zalety stosowania pomp ciepła:

  • wysoki współczynnik efektywności COP,
  • najniższe koszty eksploatacyjne w porównaniu z innymi źródłami ciepła,
  • możliwość pracy sytemu w drugiej taryfie,
  • nie ma konieczności magazynowania paliwa tak jak jest to w przypadku węgla, miału czy pelletów,
  • niezmienność wartości opałowej paliwa – energia elektryczna,
  • wolniejszy wzrost cen energii elektrycznej w stosunku do wzrost cen gazu i oleju,
  • przyjazne środowisku naturalnemu – brak negatywnego oddziaływania (CO 2 ,No x ),
  • długa żywotność systemu – do 20 lat,
  • uniezależnienie od dostawców paliw np. olej, gaz,
  • brak konieczności budowania komina i montowania wkładów kominowych,
  • prostota zabudowy,
  • możliwość chłodzenia latem,
  • nie traci sprawności w okresie eksploatacji,
  • komfort użytkownika – instalacja praktycznie bezobsługowa,
  • możliwość współpracy z instalacją fotowoltaiczną,

Pompa ciepła może również współpracować z innymi źródłami ciepła takimi jak: kocioł gazowy, kocioł elektryczny lub olejowy, piec węglowy, kominek z płaszczem wodnym oraz instalacja solarna. Połączenia pompy ciepła z drugim źródłem ciepła powinno odbywać przy pomocy bufora ze względu na różne temperatury zasilania.


Polecamy pompy ciepła:

pompy ciepła powietrzne – powietrze/woda

monoblok

Buderus

Viessmann

split

Viessmann

 Mitsubishi Zubadan

 

pompy ciepła gruntowe – solanka/woda

Viessmann

 

pompy ciepła powietrzne – do c.w.u.   

Viessmann

Buderus

De Dietrich


Zapytaj o pompę ciepła:

Zadzwoń: 507 440 577,

wyślij zapytanie e-mail: damian@instal-energia.pl

lub

odwiedź nasz sklep Instal-energia

Zapraszam również do grupy dyskusyjnej Pompy ciepła>>>

Wykonujemy profesjonalny montaż pomp ciepła.

Instal-Energiaogrzewanie Częstochowa – piece co, kotły gazowe, pompy ciepła, kotły na pellet, kotły elektryczne,  piecyki gazowe.