Instalacja centralnego ogrzewania służy do utrzymania wymaganej temperatury w pomieszczeniu. Zbudowana jest z następujących elementów: źródła ciepła (kocioł gazowy lub na paliwo stałe, pompa ciepła itp.), urządzeń zabezpieczających, grzejników, armatury oraz przewodów rurowych. Przewody instalacji c.o. wykonuje się z rur stalowych, miedzianych lub z tworzywa sztucznego itp. Czynnikiem płynącym w rurach, który przenosi ciepło z kotła do odbiorników (grzejników) jest najczęściej woda o maksymalnej temperaturze 95 st C. Instalacje centralnego ogrzewania możemy podzielić ze względu na:
- Sposób wymuszenia krążenia czynnika grzewczego: – ogrzewanie grawitacyjne, – ogrzewanie pompowe,
- Sposób rozprowadzenia przewodów: – z rozdziałem górnym, – z rozdziałem dolnym (w układzie trójnikowym lub rozdzielaczowym),
- Sposób zabezpieczenia instalacji: – naczyniem wzbiorczym otwartym (układ otwarty), – zaworem bezpieczeństwa i przeponowym naczyniem wzbiorczym (układ zamknięty).
Ogrzewanie Częstochowa
My wykonujemy instalacje centralnego ogrzewania pompowe z rozdziałem dolnym w systemie trójnikowym jak i rozdzielaczowym, preferujemy układy zamknięte ze względu na bezpieczną pracę wszystkich urządzeń grzewczych. Instalacje możemy jeszcze podzielić na:
- płaszczyznowe – podłogowe tzw. podłogówka lub ścienne
- grzejnikowe – grzejniki stalowe lub aluminiowe
W przypadku ekologicznych źródeł ciepła najbardziej pożądane jest ogrzewanie podłogowe ze względu na dużą powierzchnię grzejną, dzięki czemu możemy ogrzewać dom niższą temperaturą, a to pozytywnie wpływa na sprawność urządzeń grzewczych, co z kolei przekłada się na większą oszczędność.
Uwaga! Mitem jest, że w pomieszczeniach, gdzie zamontowane jest ogrzewanie podłogowe kurz wraz z ciepłem unosi się z podłogi. Nic bardziej mylnego. Gdy przyjrzymy się procesowi rozchodzenia się ciepła w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym zauważymy, że przekazywane jest ono drogą promieniowania, a powierzchnia grzejna czyli podłoga jest tylko o około 4°C wyższa od temperatury powietrza w pomieszczeniu.. Oznacza to, że ruch powietrza wymuszony ogrzewaniem podłogowym jest bardzo ograniczony, a tym samym nie powoduje on rozprzestrzeniania się kurzu w pomieszczeniu. Natomiast w pokoju z grzejnikami tradycyjnymi, różnica temperatur powierzchni grzejnej czyli grzejnika, a temperaturą pomieszczenia jest dużo większa – wynosić może nawet kilkadziesiąt stopni, co w rezultacie prowadzi do bardziej dynamicznego ruchu powietrza niż w przypadku ogrzewania podłogowego i wzmożonego przenoszenia się kurzu. Mit ten wziął się najprawdopodobniej z tego iż na początku wykonywano podłogówkę do współpracy z kotłami stałopalnymi gdzie temperatura zasilania podłogówki była zbyt wysoka i faktycznie gdy temperatura podłogi osiągnie powyżej 50 st. C kurz unosi się po pomieszczeniu. Natomiast przy obecnych standardach temperatura podłogi nie przekracza 35 st C (przy temp. -20 st C na zewnątrz), dlatego też ogrzewanie podłogowe jest bardzo oszczędnym i bezpiecznym rozwiązaniem nawet dla alergików.
Instalacje centralnego ogrzewania może zrobić każdy, ale jeśli zależy nam na dobrze wykonanej instalacji tzn. niezawodnej, trwałej, oszczędnej oraz komfortowej lepiej zlecić jej wykonanie fachowcom z doświadczeniem oraz sprzętem niezbędnym do poprawnego wykonania i sprawdzenia instalacji. My wykonujemy instalacje z najlepszych materiałów ponieważ zależy nam na zadowoleniu klienta. Instalacje wykonujemy z rur wielowarstwowych (Emmeti lub Herz), rur miedzianych lub rur ze stali zewnętrznie ocynkowanej:
- rur wielowarstwowych – rury wielowarstwowe wyróżnia uniwersalność, dzięki której jest możliwe zastosowanie ich w instalacjach ciepłej i zimnej wody, a także w systemach ogrzewania grzejnikowego oraz podłogowego.
- Herz – przeznaczone są do różnych zastosowań instalacyjnych. Rury tego rodzaju są bardzo ekonomiczne w użyciu, cechuje je bardzo wysoka jakość, niezawodność i długa żywotność. Rura wielowarstwowa firmy HERZ produkowana jest przy użyciu najnowocześniejszych maszyn i w oparciu o wieloletnie doświadczenie i wiedzę. Składa się z rury bazowej z polietylenu, na którą nałożony jest płaszcz aluminiowy spawany wzdłużnie. Dzięki takiej kombinacji materiałów produkt łączy w sobie doskonałe właściwości tworzywa sztucznego ze sprawdzonymi zaletami aluminium. Rury HERZ z tworzywa sztucznego i aluminium stosuje się w instalacjach ogrzewania podłogowego i grzejnikowego oraz w instalacjach wody pitnej jak i c.w.u..
- Emmeti – Produkty Emmeti Group powstają na najnowocześniejszych, zautomatyzowanych liniach produkcyjnych.
- – Rury Pex/Al/Pex wykonane z usieciowanego polietylenu (PEX) i aluminium oraz legarów,
- rura wewnętrzna wykonana z usieciowanego polietylenu (PE-Xb),
- druga warstwa to połączenie, które łączy rurę wewnętrzną z rurą aluminiową,
- trzecia warstwa to rura aluminiowa zgrzewana w sposób ciągły do głowicy o minimalnej grubości 0,3 mm,
- czwarta warstwa to połączenie, które łączy rurę zewnętrzną z rurą aluminiową,
- piąta warstwa to rura zewnętrzna z usieciowanego polietylenu (PE-Xb), średnice 16-32,
Zewnętrzna rura z polietylenu o wysokiej gęstości (PE-HD), średnice 40-75, - Maksymalna temperatura pracy: 95 ° C,
- Maksymalne ciśnienie robocze 10 bar,
- – PE-RT / AL / PE-RT to rura wielowarstwowa kompozytowa, rury te przeznaczone są dla systemów ogrzewania. Wykonane z pięciu warstw materiału kompozytowego, gdzie PE-RT stanowi warstwę wewnętrzną i zewnętrzną. Warstwy połączone są z rdzeniem aluminiowym o grubości 0,25 mm, za pomocą kleju do klejenia glinu.
maksymalne ciśnienie robocze 10 bar
maksymalne temperatura pracy 70 °C
Rury te łączymy kształtkami metodą zaprasowywania,
- Rur miedzianych – Miedź jest coraz częściej używana do wykonania instalacji sanitarnych, centralnego ogrzewania jak również instalacji gazowej. Do instalacji centralnego ogrzewania z grzejnikami używa się najczęściej przewodów twardych, natomiast ogrzewanie podłogowe wykonuje się z tak zwanych rur miękkich. zalety rur miedzianych:
- najdłużej używany materiał w branży instalacyjnej,
- miedź jest odporna na dyfuzję tlenu, czyli jest gazoszczelna,
- miedź jest odporna na wysokie temperatury,
- miedź jest naturalnym pierwiastkiem pochodzącym ze środowiska,
- rury miedziane są bakteriostatyczne, antybakteryjne,
- woda nie zmienia smaku i zapachu,
wady rur miedzianych:
- wysoka cena materiału,
- mniejsza rozszerzalność termiczna miedzi od tworzyw sztucznych,
- podatność na korozję elektrochemiczną oraz wżerową,
- konieczność używania izolacji termicznych ze względu na dużą przewodność cieplną.
Rury miedziane w instalacjach sanitarnych i c.o. zazwyczaj łączy się lutem miękkim, natomiast instalacje gazowe lutem twardym. Dużo praktyczniejszym rozwiązaniem jest jednak technika połączeń zaprasowywanych, stworzona przez firmę Viega i stosowana w całej Europie już od ponad 20 lat. Jest to preferowana przez nas metoda łączenia rur miedzianych. Technika zaprasowywania firmy Viega gwarantuje czyste środowisko pracy. Nie są tu konieczne uciążliwe czynności przygotowawcze jak suszenie przewodów czy związane ze sprzątaniem – usuwanie śladów ognia i lutowania. Obecnie w Polsce połączenia zaprasowywane są dopuszczone także w instalacjach gazowych. Do zaprasowywania połączeń służą specjalne maszyny i szczęki zaciskowe.
- rur ze stali niestopowej zewnętrznie ocynkowanej galwanicznie – system Prestabo Prestabo to system rur i złączek ze stali czarnej ocynkowanej zewnętrznie lub dwustronnie. Stanowi atrakcyjne pod względem ekonomicznym rozwiązanie dla instalacji grzewczych, zamkniętych obiegów chłodniczych i instalacji sprężonego powietrza. Prestabo idealnie nadaje się do stosowania zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w obiektach użyteczności publicznej czy urządzeniach przemysłowych.
Zakres zastosowania rur ze stali zewnętrznie ocynkowanej
– instalacje grzewcze
– instalacje przemysłowe
– kolektory solarne
Warunki robocze z elementem uszczelniającym EPDM
– Temperatura robocza Tmax ≤ 110°C
– Ciśnienie robocze pmax ≤ 16 bar
Połączenia zaprasowywane wykonujemy urządzeniami najwyższej klasy marki Rems. Co gwarantuje szczelność instalacji.
Kolejnymi elementami instalacji centralnego ogrzewania są:
- urządzenia grzewcze – piece,
- kotły gazowe – Jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne; Wiszące oraz stojące; Montujemy kotły takich marek jak: Viessmann, DeDietrich, Ariston,
- pompy ciepła – Powietrze/woda (powietrzne), solanka/woda(gruntowe); powietrzne dzielimy na split, monoblok oraz do c.w.u.; pompy gruntowe dzielimy ze względu na dolne źródło może być poziome lub pionowe (odwierty); Montujemy pompy ciepła takich marek jak: Viessmann i Mitsubishi,
- kotły na pellet – Montujemy kotły takich producentów jak Viessmann oraz Rakoczy,
- kotły elektryczne – Montujemy kotły marki Kospel,
- solary – Kolektory płaskie lub rurowe,
- kominki
- armatura – zawory kulowe, zawory termostatyczne, termometry, rotametry, odpowietrzniki, rozdzielacze, itp.,
- naczynie przeponowe, zawór bezpieczeństwa,
- pompy – Obiegowe, cyrkulacyjne; Montujemy pompy takich marek jak: Wilo, Grundfoss, SFA,
- opcjonalnie grzejniki – Aluminiowe, stalowe; Montujemy grzejniki Kermi, Armatura, Viessmann, Buderus oraz Gorgiel,
- automatyka domowa – przewodowe lub bezprzewodowe systemy producentów kotłów jak również firm specjalizujących się w sterowaniu instalacjami Danfoss Link czy Honeywell Evohome
Każda wykonana przez nas instalacja jest przez nas płukana, napełniania, odpowietrzana oraz poddawana próbie ciśnieniowej.
Ogrzewanie Częstochowa
Oferujemy możliwość zakupu całej instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem.
Instal-Energia – centralne ogrzewanie Częstochowa – kotły gazowe, pompy ciepła, kotły elektryczne, kotły na pellet – doradztwo, sprzedaż oraz montaż.