Ogrzewanie – Jak ogrzewać dom lub mieszkanie?

Czym ogrzewać dom lub mieszkanie? W tym artykule postaram się pomóc Państwu w mądrym doborze źródła ciepła do ogrzewania domu lub mieszkania. Jestem właścicielem firmy zajmującej się doborem oraz montażem różnego rodzaju urządzeń grzewczych. W swojej pracy na co dzień staje przed dylematem klientów, którzy muszą podjąć decyzję czym ogrzewać dom lub mieszkanie.

Obecnie na rynku jest wiele możliwości doboru odpowiedniego źródła ciepła, niestety wiele jest też źle dobranych oraz zamontowanych urządzeń. Spotykam się z osobami które skarżą się iż nawet te wydawałoby się najbardziej oszczędne urządzenia grzewcze jakimi są pompy ciepła wychodzą bardzo drogo w eksploatacji. Do takich sytuacji dochodzi głównie ze względu na to, że sprzedawca oraz instalator kierowali się własnym interesem, a nie interesem klienta. Czasem może to też wynikać z niekompetencji osób dobierających oraz montujących dane urządzenie. Jak ustrzec się przed takimi oraz podobnymi błędami? Postaram się Państwu podać kilka wskazówek na ten temat w poniższym artykule.

Zanim podejmiemy decyzję o źródle ogrzewania powinniśmy zastanowić się nad sposobem przekazywania ciepła do naszych pomieszczeń. Do wyboru mamy trzy kategorie różniące się wymaganą temperaturą wody grzewczej w instalacji:

  • niskotemperaturowe 20-35oC: wielkopowierzchniowe – podłogówka, ogrzewanie ścienne, ogrzewanie sufitowe czy grzejniki podtynkowe,
  • średniotemperaturowe 35-55oC: klimakonwektory,
  • wysokotemperaturowe 55-70oC: grzejniki.

Do tego który ze sposobów przekazywania ciepła wybrać wrócimy jeszcze omawiając poszczególne źródła ciepła poniżej. Warto zwrócić uwagę, że wybrany przez nas rodzaj nośnika dostarczającego energię do naszych domów, powinien być dopasowany do tego w jaki sposób ciepło jest przekazywane.

Jakie źródła ciepła mamy do wyboru?

Jeżeli wiemy już jak możemy przekazywać ciepło do naszego domu, to teraz zastanowimy się z czego możemy to ciepło uzyskać. Poniżej postaram się krótko scharakteryzować najpopularniejsze obecnie źródła ciepła.

Pompy ciepła – pełnią rolę tzw. wzmacniacza energii, pobiera energię z powietrza zewnętrznego lub gruntu i przekazuje ją do instalacji c.o. Pompy ciepła to obecnie najbardziej oszczędne urządzenia grzewcze dostępne na rynku. Potrafią oddać nawet 5 razy więcej energii do ogrzewania niż pobiorą prądu elektrycznego. Niestety ich sprawność jest bardzo czuła ze względu na dobór mocy urządzenia, jak również wykonanie instalacji samej pompy ciepła oraz instalacji c.o. Urządzenia te najlepiej sprawdzają się przy ogrzewaniu niskotemperaturowym czyli wielkopowierzchniowym, ponieważ takie ogrzewanie wymaga niskiej temperatury zasilania instalacji c.o.. Dlatego też polecane są do domów gdzie jest ogrzewanie wielkopowierzchniowe. Ich największą zaletą jest komfort użytkowania, po ustawieniu przez serwisanta działają praktycznie bez obsługowo. Należy jednak pamiętać o przeglądach serwisowych w zależności od producenta co pół roku lub co rok.

Kotły gazowe – to obecnie najbardziej popularne źródło ciepła w nowych jak i modernizowanych budynkach. W tym przypadku również największe oszczędności poczynimy przy ogrzewaniu wielkopowierzchniowym (niska temperatura powrotu z instalacji zwiększa zjawisko kondensacji), choć nie ma tu już tak dużej dysproporcji rachunków zestawiając te dwie instalacje c.o. Kotły gazowe można zamontować w pomieszczeniach niemieszkalnych spełniających odpowiednie wymogi. Obecnie montowane są tylko kotły gazowe kondensacyjne które mają zamkniętą komorę spalania, co oznacza że pobierają powietrze z zewnątrz budynku. Jest to jedno z najczystszych form ogrzewania dostępnych obecnie na rynku. Są niezwykle komfortowe po wyregulowaniu przez instalatora są praktycznie bezobsługowe, należy jednak pamiętać o corocznych przeglądach kotłów, ponieważ nie czyszczone szybko ulegną zniszczeniu.

Kotły na paliwo stałe – obecnie w naszym województwie można montować tylko kotły 5 klasy. W tej klasie najbardziej popularne to koły na ekogroszek lub kotły na pellet. Są to kotły wyposażone w automatyczny podajnikpaliwa, dlatego też należy stale kontrolować poziom paliwa w zasobniku. Paliwa stałe to wciąż najtańsze źródło ogrzewania dostępne na rynku. Kotły na paliwo stałe nadają się zarówno do ogrzewania grzejnikowego jak i podłogowego.

  • Kotły 5 klasy na ekogroszek – najlepiej nadają się do modernizacji kotłowni, w przypadku gdy mamy do czynienia ze słabo docieplonym budynkiem z grzejnikami. Ich największą wadą jest brak funkcji samorozpalania oraz pył węglowy unoszący się w kotłowni.
  • Kotły 5 klasy na pellet – również są świetnym sposobem na modernizację budynków, gdzie nie mamy możliwości przyłączenia gazu, oraz gdy instalacja c.o. nie jest przystosowana do systemów niskotemperaturowych (pomp ciepła). Takie kotły są wyposażone w automatyczne rozpalanie, jedyne czego musimy pilnować to poziom paliwa w podajniku oraz wybranie popiołu ( Po spaleniu 1 tonypelletu pozostaje 10-20 g popiołu). Należy również co jakiś czas przeczyścić palnik w takim kotle oraz raz do roku zaprosić serwisanta kotła by dokona dokładnego czyszczenia i przeglądu kotła. Ich niewątpliwą zaletą jest czystość użytkowania, co pozwala utrzymać czystość w kotłowni.

Kotły elektryczne – To obecnie najdroższe ogrzewanie w eksploatacji, ale najtańsze w inwestycji, dlatego też idealnie sprawdza się w małych nisko energetycznych budynkach. Są to również urządzenia praktycznie bezobsługowe, bardzo ciche. W ich przypadku rodzaj instalacji c.o. nie ma większego znaczenia. Są to niewielkie urządzenia, nie wymagające komina dlatego też mamy duży wachlarz możliwości miejsca umieszczenia kotła w budynku.
Folie grzewcze – To bardzo nowoczesny i ekonomiczny system ogrzewania falami podczerwieni. Emisja fal elektromagnetycznych wytwarzanych przez folię grzewczą w całości bez jakichkolwiek strat przechodzi przez powietrze wnikając w głąb naszego ciała do 8 cm, ogrzewając je oraz wszystkie stałe elementy w pomieszczeniu takie jak ściany, meble itp. Ogrzane w ten sposób przedmioty oddają skumulowane ciepło. Jest to system praktycznie bezobsługowy, prosty w montażu, i niedrogi w inwestycji. Polecany w szczególności tam gdzie nie ma możliwości rozłożenia ogrzewania wodnego, nie ma komina.

Klimatyzacja – To nie tylko chłodzenie pomieszczeń, ale również bardzo nowoczesne i komfortowe ogrzewanie. Ogrzewanie realizuje tylko poprzez nadmuch ciepłego powietrza do pomieszczenia. Klimatyzatory są czystym źródłem ciepła, nie produkują niskiej emisji, a więc nie przyczyniają się do powstawania smogu. Łatwość w obsłudze oraz komfort użytkowania to zdecydowanie największe zalety ogrzewania klimatyzatorem. Dodatkowo nawiewane powietrze przechodzi przez system filtracyjny klimatyzatora dzięki czemu jest wolne w zależności od zastosowanych filtrów od kurzu, roztoczy, alergenów itp. Ogrzewanie klimatyzacją w okresach przejściowych i podczas niezbyt silnych mrozów może być rozwiązaniem ekonomicznym i funkcjonalnym, doskonale spisującym się jako dodatkowe, ale nie jedyne źródło ciepła.

Piecyki na pellet – To niezwykle funkcjonalne oraz odznaczają się nowoczesnym wyglądem, przeznaczonesą do instalacji w salonach, pokojach. Piecyki na pellet zapewniają nam pracę automatyczną (jedyne o czym musimy pamiętać o dosypanie pelletu do zasobnika i co jakiś czas wybranie popiołu), a jednocześnie dają nam to co każdy inny kominek czyli możliwość bezustannego oglądania płomienia.Obecnie dostępne są trzy wersje piecyków na pellet. Powietrzne ogrzewające jedno pomieszczenie, w którym znajduje się piecyk lub powietrzne z rozprowadzeniem ogrzanego powietrza do przyległych pomieszczeń pod warunkiem, że nie ma pomiędzy nimi żadnych szczelnych przeszkód np. drzwi. Kolejny rodzaj piecyków na pellet to urządzenia wyposażone w płaszcz wodny, umożliwiający ogrzewanie całego domu poprzez np. grzejniki. Dodatkowo niektóre modele z płaszczem wodnym podgrzewają także wodę użytkową. Piecyki na pellet polecane są szczególnie do małych jednopokojowych mieszkań lub lokali użytkowych.

Kominki – mogą służyć do ogrzewania domu, ale lepiej, by nie były jedynym źródłem ciepła.Ogrzewanie kominkowe jest bowiem dość uciążliwe w obsłudze, ma mało efektywną regulację mocy grzewczej i stosunkowo niską sprawność spalania.Obecnie dostępne są kominki akumulacyjne ogrzewają pomieszczenie w którym się znajdują, powietrzne z możliwością rozprowadzenia ogrzanego powietrza do przyległych pomieszczeńpod warunkiem, że nie ma pomiędzy nimi żadnychszczelnych przeszkód np. drzwi, z płaszczem wodnym podpięty oczywiście w prawidłowy sposób może wspomagać centralne ogrzewanie. Kominki są najczęściej wykorzystywane jako dodatkowe źródło ciepła.

Który rodzaj ogrzewania więc wybrać?

Niestety nie ma idealnego źródła ciepła dla wszystkich, każdy budynek jest inny, warunki gdzie jest postawiony również się od siebie różnią. Poniżej postaram się podać kilka przykładów i proponowane przeze mnie źródło ciepła.

  • Nowy dobrze ocieplony dom (powyżej 90m2),
    • Centralne ogrzewanie wielkopowierzchniowe np. podłogówka – w takim przypadku według mnie najlepszym źródłem ciepła będzie pompa ciepła. Oszczędności z budowy komina, przyłącza gazu, projektu instalacji gazowej, wykonania instalacji gazowej powinny w dużej mierze pokryć większe koszty inwestycyjne w samo urządzenie. Obecnie ceny powietrznej pompy ciepła zaczynają się już od 18 000 zł.
    • Podłogówka łączona z grzejnikami lub same grzejniki:
      • Jeśli jest dostęp do gazu ziemnego proponowałbym kocioł gazowy, przy instalacji z grzejnikami to    najbardziej oszczędne ogrzewanie.
      • Jeśli nie ma dostępu do gazu ziemnego można przewymiarować grzejniki na parametr 55 st i zamontować pompę ciepła (będzie trochę drożej niż przy samej podłogówce, ale równie komfortowo). W przypadku gdy nie możemy przewymiarować grzejników, według mnie najlepszym i najtańszym rozwiązaniem będzie kocioł na pellet.
  • Nowy dobrze ocieplony dom (do 90m2, standard energooszczędny), podłogówka bądź grzejniki – według mnie klimatyzator z funkcją grzania i kocioł elektryczny na większe mrozy.
  • Modernizacja, dom słabo ocieplony (powyżej 90m2) – w takich budynkach rzadko mamy możliwość rozłożenia podłogówki, z reguły w takich budynkach zostawia się grzejniki. Jeśli mamy dostęp do gazu najlepszym rozwiązaniem wydaje się kocioł gazowy (w tym przypadku dobrze jest przewymiarować grzejniki tak by kocioł pracował na niższych parametrach), jeśli nie mamy dostępu do gazu to polecam kocioł na pellet.
  • Modernizacja, dom słabo ocieplony (poniżej 90m2) – Jeśli mamy dostęp do gazu polecam kocioł gazowy, jeśli nie mamy dostępu do gazu to polecam kocioł na pellet lub piecyk na pellet z rozprowadzeniem ciepłego powietrza.

Oczywiście w każdym z tych wariantów można zamontować kominek jako dodatkowe źródło ciepła. Folie grzewcze natomiast mogą służyć jako dodatkowe lub jedyne źródło ciepła praktycznie w każdym domu.

W kolejnych artykułach postaram się przybliżyć Państwu poszczególne źródła ciepła, więc jeśli chcieliby Państwo poznać któreś z w/w źródeł ciepła zachęcam do śledzenia naszego profilu na Facebook-u.

Jeśli jeszcze nie podjęli Państwo decyzji jakie źródło ciepła wybrać, zapraszam do kontaktu ze mną, chętnie pomogę podjąć decyzję.

Instal-Energia Damian Dobosz

tel. 507 440 577 – telefon czynny od pon. – pt. w godz. 8.00 – 17.00

e-mail: damian@instal-energia.pl

http://instal-energia.pl/

https://www.facebook.com/instalenergia/

Zapraszam również do dyskusji na temat „Jak ogrzewać dom lub mieszkanie” w grupie na Facebook-u:

https://www.facebook.com/groups/ogrzewanie/

Polecam również: