Obecnie w Polsce najbardziej popularne kotły co oparte są o paliwo stałe, czyli Ekogroszek oraz coraz popularniejszy Pellet. Dziś na terenie województwa śląskiego możemy montować tylko kotły 5 klasy spalania, w efekcie czego nastąpiło ujednolicenie cen kotłów na Pellet z kotłami na Ekogroszek. Oba rodzaje kotłów mają podobne wymagania jeżeli chodzi o instalację tzn. wymagają wkładu kominowego (nie dotyczy kominów ceramicznych), zabezpieczenia przed niską temperaturą powrotu z instalacji (więcej na temat wymogów i zaleceń dla kotłowni na paliwo stałe >>>) . Ogólnie więc koszt montażu kotła na Ekogroszek oraz kotła na Pellet są zbliżone do siebie. Na obydwa kotły można ubiegać się o dotacje ( w zależności od regionu – nie dotyczy miasta Kraków, gdzie obowiązuje całkowity zakaz montażu kotłów na paliwo stałe). Tak więc który kocioł wybrać na pellet czy ekogroszek?
Na początek przyjrzyjmy się obu rodzajom paliwa.
- Ekogroszek to paliwo kopalne powstaje na bazie węgla kamiennego. Obecnie w Polsce jest szeroko dostępny, ale coraz droższy ponieważ wydobycie węgla jest coraz droższe. Ekogroszek powstaje wyłącznie z wyselekcjonowanych partii węgla, które charakteryzują się dużą kalorycznością przy stosunkowo małej wilgotności i ilości substancji niepalnych. Ekogroszek możemy kupić luzem lub pakowany w worki. Popiół ze spalania ekogroszku trzeba utylizować, a samo paliwo brudzi i jest mniej ekologiczne. Ekogroszek jest bardziej kaloryczny niż pellet, ale więcej go zużywamy i wyrzucamy w popiele więc koszt ogrzewania domu jest podobny.
- Pellet jest bardzo wydajnym, ekologicznym i odnawialnym paliwem w postaci granulatu z trocin drzewnych. Pellet to paliwo stałe, zaliczane jest do grupy biopaliw, wykorzystywane głównie w elektrowniach, przemyśle ale również do ogrzewania domów. Podczas spalania peletu powstaje dwutlenek węgla w ilości, którą drzewo zaabsorbowało podczas swojego wzrostu, dlatego też mówi się że spalanie peletu nie przyczynia się do efektu cieplarnianego. Pellet powstaje ze sprasowania trocin, które powstają podczas obróbki drewna. Pelety maja kształt mocno sprasowanych wałków o śr. 6 – 8 mm i dł. ok. 2 – 3 cm. Wykonuje się je głównie z drzew iglastych jak również z drzew liściastych, istnieją również bardziej egzotyczne mieszanki pochodzące z drewna palmowego czy też skorupek kokosów. Kolejną zaletą Pelletu jest to iż po spaleniu tony pelletu zostaje około 5 kg dobrego popiołu, który możemy użyć jako nawóz do ogródka. Polska jest jednym z wiodących producentów pelletu. Natomiast zużywamy tylko niewielką część z rodzimej produkcji.
- W kotłowni na Ekogorszek na pewno znajdziemy pył węglowy, który osadza się na ścianach, podłogach oraz wszystkich sprzętach tam znajdujących się, w trakcie wrzucania ekogroszku do podajnika. Niestety, utrzymanie czystości w kotłowni na ekogroszek jest niezwykle trudne.
- W przypadku stosowania pelletu w kotłowni, podczas załadunku z worków uwalnia się niewielka ilość kurzu drzewnego, który również może zanieczyścić pomieszczenie, jednak w nieporównywalnie mniejszym stopniu i jest łatwiejszy w usunięciu. Poza tym w kotłowni pelletowej unosi się bardzo przyjemny zapach drzewa.
- Kotły na ekogroszek cały czas pracują w trybie podtrzymania co powoduje niepotrzebną stratę paliwa.
- Kotły na pellet wyposażane są w automatyczną zapalarkę, co pozwala na pełną automatykę pracy same mogą się rozpalić i wygasić.
Polecamy kotły na pellet marki
Zapytaj o cenę:
Zadzwoń: 507 440 577 lub wyślij zapytanie e-mail: damian@instal-energia.pl
Zapraszam również do grupy dyskusyjnej na Facebook-u Pellet – ogrzewanie pelletem>>>