Kotły na pellet to bardzo fajna propozycja dla tych, którzy poszukują stosunkowo wygodnego i taniego systemu ogrzewania do nowo budowanego domu lub do modernizacji starej instalacji c.o.. Produkowane obecnie kotły na pellet to bardzo ekologiczne i komfortowe ogrzewanie domu. Emisja dwutlenku węgla podczas spalania pelletu jest równa ilości dwutlenku węgla pochłoniętego przez drzewo podczas jego wzrostu, a pozostała po spaleniu niewielka ilość popiołu może zostać użyta jako nawóz. Dzięki kotłom c.o. na pellet zyskujemy pełną automatykę pracy, jedyne o czym musimy pamiętać to o zasypaniu zasobnika w zależności od jego wielkości i temperatur panujących na dworze może to być nawet tylko raz w tygodniu. Większość sprzedawanych dziś kotłów na pellet jest fabrycznie wyposażonych w zasobnik paliwa, w którym mieści się jego zapas na 3-4dni. W przypadku niektórych producentów istnieje możliwość dobrania większego zasobnika przy zakupie, ale prawie zawsze istnieje możliwość dołożenia kolejnego zasobnika, a nawet można wygospodarować całe pomieszczenia do magazynowania pelletu i podawać go za pomocą podajnika pneumatycznego transportującego pellety na znaczną odległość. Unikalną cechą kotłów na pellet w porównaniu z innymi kotłami na paliwa stałe jest możliwość samoczynnego wygaszania i rozpalania kotła w razie potrzeby, pozwala to zwiększyć komfort użytkownika.
Pellety podawane są poprzez automatyczny podajnik do palnika. Przez wlot na ruszcie dostarczane jest powietrze z nawiewu dzięki umieszczonemu wentylatorowi przy palniku. Wentylator wspomaga przepływ i wydmuch spalin do komina, oraz poprawia ich dopalenie w komorze spalania. Ciepłem wytworzonym w palniku, podgrzewa się wodę w wymienniku ciepła. Palniki kotłów c.o. na pellet wyposażone są w grzałki elektryczne służące do automatycznego rozpalania paliwa.
Palnik na pellety sterowany jest elektronicznie, składa się z rusztu, na który trafia paliwo z dołączonego podajnika, wentylatora nadmuchującego powietrze z tlenem potrzebnym do spalania i grzałki inicjującej zapłon. Po uruchomieniu kotła włącza się grzałka oraz wentylator i paliwo jest podawane przez czas jaki zaprogramowany na sterowniku kotła. Następnie zatrzymywany jest podajnik i automatyka czeka na sygnał obecności płomienia ze znajdującego się w palniku czujnika. Gdy pojawi się płomień, podajnik jest ponownie uruchamiany i pracuje do chwili, w której woda w kotle nagrzeje się do odpowiedniej temperatury. Wtedy termostat wyłącza podajnik, ale wentylator pracuje nadal, dopóki czujnik płomienia nie zarejestruje jego zaniku. Gdy temperatura wody w kotle obniży się do odpowiedniej wartości uruchamiany zostaje podajnik. Gdyby jednak doszło do całkowitego wygaszenia palnika, sterownik włączy na pewien czas nadmuch powodujący oczyszczenie rusztu z popiołu i zacznie procedurę rozpalania od początku.
Poniżej zdjęcie przestawiające budowę kotła na pellet Easypell marki Viessmann.
Kotły na pellety to z reguły urządzenia jednofunkcyjne, służące do ogrzewania budynku, z możliwością rozbudowy o zasobnik ciepłej wody użytkowej (tzw. bojler). Kotły na pellet są kotłami na paliwo stałe tak więc według przepisów powinny być montowane w osobnych przeznaczonych do tego pomieszczeniach ( więcej w art. „Kotłownie na paliwo stałe„). Inaczej sprawa ma się w przypadku piecy na pellet lub kominków na pellet.
Zalety kotłów na pellety w porównaniu z węglem:
- komfort obsługi dzięki niemal w pełni zautomatyzowanemu działaniu,
- łatwa regulacja mocy,
- kocioł na pellet jest czysty ( brak wznoszącego się czarnego pyłu pokrywającego wszystko dookoła, nie ma tu grama sadzy ani smoły)
- ekologia – pallety to odnawialne źródło energii.
Lista producentów i dystrybutorów kotłów na pellet dostępnych w Polsce>>>
Jeśli interesuje Cię ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie pelletem:
Zadzwoń: 507 440 577 lub wyślij zapytanie e-mail: damian@instal-energia.pl